Okres zimowy w rodzinnych ogrodach działkowych to czas, kiedy dochodzi do wielu pożarów altan. W ostatnim czasie służby zanotowały takie zdarzeń kilkanaście. Ich przyczyny są różne, jednak najczęściej pożary są wynikiem nieodpowiednich działań człowieka – powstają między innymi przy próbach ogrzewania pomieszczeń, czy nielegalnym poborze energii elektrycznej. W większości ich sprawcami są osoby bezdomne, które opuszczone w sezonie zimowym altany traktują jako idealne schronienie. Niejednokrotnie to właśnie bezdomni są tragicznymi ofiarami tych zdarzeń. 

 
Pożary wiążą się z poważnymi stratami nie tylko dla samych działkowców, ale także dla infrastruktury ogrodowej. Dlatego należy robić wszystko, aby takich zdarzeń było jak najmniej. Nie da się co prawda całkowicie wyeliminować zagrożenia pożarowego, można jednak podjąć pewne działania prewencyjne. Najważniejsze z nich to czujność i reagowanie na wszystkie sytuacje, które mogą stwarzać potencjalne zagrożenie pożarem. Dlatego należy odwiedzać swoje działki także poza sezonem. Warto umówić się z kilkoma osobami i robić to naprzemiennie. A wszystkie zaobserwowane sytuacje i pobyte w ogrodach oraz altanach osób bezdomnych, zgłaszać odpowiednim służbom. Nie jest to bynajmniej wyraz bezduszności – a wręcz przeciwnie dojrzała troska, która może uratować czyjeś życie i zdrowie oraz mienie. 
 
Istotnym elementem skutecznej przeprowadzonej akcji ratowniczej przez służby jest możliwość jak najszybszego dotarcia do miejsca zdarzenia. Niestety coraz częściej do polskiego związku działkowców dochodzą głosy ze strony straży pożarnej i poważnych problemach w tym zakresie. Służby podnoszą kwestię nieprzejezdności alejek, czy też dostępu do głównej bramy. Polski związek z działkowców zwraca na to uwagę w przyjętym we wrześniu 2019 roku otwartym programie bezpieczeństwa w rodzinnych ogrodach działkowych. Zaleca w jego punktach szczególnie zwracanie uwagi przez poszczególne zarządy ROD na przejezdność alei i możliwość wjazdu na teren ogrodu przez odpowiednie służby, szczególnie straż pożarną, czy bogowie ratunkowe.
 
Dlatego wszystkie zarządy ROD, wykazując się troską o bezpieczeństwo działkowców, osób przebywających na działkach (nawet niezgodnie z prawem) oraz mienia powinny robić wszystko, aby te elementy infrastruktury ogrodowej były odpowiednio przystosowane do działań służb. Pamiętaj co należy, że w przypadku zagrożenia liczy się każdą minuta, bo to właśnie ona może zadecydować o czyimś życiu, bądź zdrowiu.
24 stycznia 2025

W jaki sposób przeciwdziałać pożarom w ROD

Tu Nas znajdziesz:

ROD im. Stanisława Staszica, ul. Ku Słońcu, 71-046 Szczecin

Nr. konta: 53 1600 1260 1842 8736 5000 0001

Email do Zarządu: st.staszica@o2.pl

Email do administratora strony: rodstaszicaszczecin@gmail.com

Prezes Zarządu: telefon 504-762-761

Skarbnik: telefon 506-183-970

Gospodarz: telefon 512-538-547

A website created in the WebWave builder.