Często działkowcy zwracający się do Jednostki Krajowej PZD z prośbą o porady pytają, dlaczego na działce w ROD nie wolno postawić toalety wolnostojącej?
Odpowiedz na to pytanie znajduje się w § 68 pkt. 4 Regulaminu ROD, który jednoznacznie zakazuje stawiania na działce toaletową stojących latryn. Zakaz ten jest zrozumiały ze względów estetycznych i zgodnych z zasadami bezpieczeństwa. Nie można przecież dopuścić do sytuacji, że fekalia z latryny przedostaną się do gruntu i wód powierzchniowych.
Niektórzy zaraz powiedzą, że przecież na działce można korzystać z toalet przenośnych, które nie stwarzają ryzyka przedostania się nieczystości do gruntu. Okazuje się jednak, że nie można, gdyż mieszczą się one w definicji toalety wolnostojącej.
Obowiązujące przepisy dają nam jednak możliwość wyposażenia w toaletę altany działkowej. Jak wynika z §43 regulamin ROD działka może być wyposażona w zbiornik na nieczystości ciekłe. Jeśli ma on pojemność do 10 m3 nie wymaga pozwolenia na budowę.
Pamiętać należy że zgodnie z § 43 ust. 3 regulaminu ROSD działkowiec jest obowiązany powiadomić napisze Zarząd ROD o zamiarze budowy takiego zbiornika. Musi też dołączyć rysunek pokazujący jego usytuowanie względem granic działki (zgodnie z obowiązującymi przepisami), w miejscu zapewniającym swobodny dostęp wozu asenizacyjnego.
Każdy, kto zdecyduje się na wyposażenie działki w taki zbiornik, musi pamiętać że zgodnie z § 43 ust.1 Regulaminu ROD odpowiedzialność za warunki sanitarno-higieniczne i ochrony wód gruntowych przed skażeniami podnosi tylko i wyłącznie działkowiec.