Każdy użytkownik działki w ROD, do którego doprowadzony jest wodociąg powinien wnosić opłatę za wodę zgodnie z regulaminem ROD.
W jednym z ogródków działkowych powstał spór pomiędzy zarządem, A działkowiczką, czy należy płacić za wodę, jeśli się z niej nie korzysta. Użytkowniczka działki wiele lat temu uznała, że będzie korzystała wyłącznie z zebranej deszczówki. Wspólnie z mężem samodzielnie zaślepili rurę doprowadzającą wodę do działki i zlikwidowali kran. Zarząd ROD powołując się na zaległości w opłatach, niedawno wypowiedział jej umowę dzierżawy.
Zgodnie z regulaminem ROD
Przypomnijmy, że zgodnie z regulaminem rod otworzyć (par. 83) użytkownik działki jest obowiązany uczestniczyć w pokrywaniu kosztów funkcjonowania ROD w częściach przypadających na jego działkę, przez uiszczanie opłat ogrodowych. Ich wysokość, w sposób wyliczenia oraz termin uiszczenia są uchwalane corocznie przez walne zebranie.
Koszty funkcjonowania ROD w świetle par.83 regulaminu, to między innymi opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej terenu ogólnego i infrastruktury ogrodowej.
Dodatkowo par.77 regulaminów wskazuje, że rozliczenie kosztów wody zużytej przez działkowca może odbywać się wyłącznie na zasadach ustalonych przez zarząd ogrodu i zatwierdzonych przez wolne zabranie. A opłata za zużytą wodę uiszcza się na dwa sposoby: A według wskazania licznika po cenie ustalonej dla odbiorcy, b ryczałtowo według zasad ustalonych przez wolne zebranie ROD.
W sytuacji, gdy działkowiec zalega z opłatami za korzystanie z działki zarząd ROD może wypowiedzieć umowę dzierżawy działkowej.par.17 regulaminu przewiduje taką możliwość, gdy opłaty nie wpływają co najmniej przez 6 miesięcy, pomimo pisemnego uprzedzenia użytkownika zamiarze wypowiedzenia umowy i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty należności.
! Komisyjne odłączenie
Szczegółowe zasady ustalania i rozliczania opłat za wodę w ROD znajdują się w uchwale KZ PZD nr 57/2019 z 27 lutego 2019 roku. Uchwała przypomina między innymi że opłata za pobór wód składa się z dwóch komponentów: A opłaty stałej ustalonej na podstawie pozwolenia wodno-prawnego, a na jej wysokość nie wpływa ani fakt dokonywania poboru wody, ani ilość pobieranej wody, b opłaty zmiennej dotyczącej faktycznie pobranej wody.
Par. 3 pkt. 4 mówi, że opłaty wodną wnoszą działkowcy, których działki podłączone są do sieci ogrodowej, poza przypadkami komisyjnego odłączenia dopływów wody przy udziale przedstawicieli zarządu ROD lub osób przez niego upoważnionych.