Za stan drzew i krzewów rosnących na terenie ogólnym wrot odpowiada zarząd ogrodu. Stąd też konieczność bieżącego monitorowania stanu na co dzień, w razie potrzeby niezwłocznie usunąć lub właściwie zabezpieczyć. Zaniedbania zarządu ROD w tym zakresie, prowadzący do powstania szkód ( np. zawalenie się zmurszałego drzewa na altanę), obciążą odpowiedzialnością PZD.
Od 1 stycznia 2017 roku usuwanie drzew i krzewów odbywa się na zmienionych zasadach wprowadzonych nowelizacją ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody. Odnoszą się one również do rodzinnych ogrodów działkowych. Wprawdzie zarządy rad są zobowiązane uzyskiwać zgody właściwego organu administracji na dokonanie wycinki drzew lub krzewów z terenu ogólnego, niemniej jednak rozszerzony został katalog sytuacji, w których zezwolenie nie jest potrzebne. Obecnie nie wymaga zezwolenia wycinka drzewa, którego obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekracza: a 100 cm - W przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robili akacjowej oraz platanu klonolistnego b 50 cm – W przypadku pozostałych gatunków drzew.
Bez administracyjnych zezwoleń zarząd ROD może wyciąć krzew lub krzewy rosnące w skupisku o powierzchni do 25 m2 (nie ma już znaczenia wiek krzewu (. Nadal też może swobodnie usuwać z terenu ogólnego drzewa i krzewy owocowe. Szczególne regulacje mogą jednak ograniczać swobodę w usuwaniu drzew na przykład. Gdy drzewo jest pomnikiem przyrody..
Powyższe limity obwodów drzew i warunki usuwania drzew i krzewów mają zastosowanie także wobec działkowców, którzy zamierzają usunąć nasadzenia z dzierżawionych ciałek. Najważniejsze zatem jest, że działkowcy nie zostali objęci ogólnym wyłączeniem od uzyskiwania zezwolenia na wycinkę nasadzeń. Z uprawnienia tego mogą bowiem korzystać tylko właściciela nieruchomości dokonujących wycinki na co dzień w calach jest związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Podkreślenia wymaga, że od 1 stycznia 2017 roku rady gminy mogą ustanowić mniej restrykcyjne zasady usuwania nasadzeń na terenie danej gminy.