Każdy działkowiec na podstawie §42 regulaminu ROD jest zobowiązany do posiadania na działce kompostownika i kompostowania odpadów pochodzenia organicznego. Obowiązek ten niesie ze sobą same korzyści zarówno dla użytkowników ogrodów jak i zarządu ROD.
Skutki zmian klimatu wynikające z nadmiernej emisji gazów cieplarnianych (między innymi. Gwałtowne burze, powodzie, pożary, hale upałów i susze) są odczuwalne na całym świecie. Mają one olbrzymi wpływ na naturalny ekosystemy, zasoby wodne i nasze zdrowie. Obecnie stanowią one jedną z największych zagrożeń dla środowiska naturalnego.
W dobie zmian klimatu, lokalnie podejmowane działania mające na celu ochronę środowiska nabierają szczególnego znaczenia, a ogrody działkowe, dzięki możliwości kompostowania jeszcze większej wartości. Działkowcy, jako osoby świadome stanu środowiska naturalnego i powagi problemów powinni przede wszystkim efektywnie wykorzystać odpady poprzez ich kompostowanie. Poddanie odpadów organicznych rozłożeniu, da bardzo niskim kosztem, wartościowy i ekologiczny nawóz organiczny – kompost. Dodatkowo, kompostowanie likwiduje problem wyrzucania odpadów organicznych do ogrodowych kontenerów, co obniży koszty utrzymania poszczególnych działek i całego ogrodu zwłaszcza w skali ogrodu ma to duże znaczenie ze względu na rosnące opłaty za wywóz śmieci.
Równie ważną praktyką jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza spowodowanych spalaniem resztek organicznych w ogrodach. Marnowane są w ten sposób cenne składniki, które można kompostować, aby atmosfery trafiają szkodliwe związki. Duża ilość odpadów organicznych powstaje co roku na każdej działce. Pamiętajmy, że każdy mikro działanie jest bardzo ważne, a zarządy ROD, jako strażnicy ogrodów, egzekując prawo (regulamin ROD) mogą wiele zrobić dla ochrony środowiska.
Kompost ma same zalety:
- poprawia jakość gleby. Dzięki zawartej w nim próchnicy, gleba zwięzła i ciężka staje się bardziej pulchna i przewiewna, gleba piaszczysta – dobrze chłonie wodę i staje się bardziej plastyczna. Ma to szczególne znaczenie w warunkach suszy, które w ostatnich latach są częste i uciążliwe.
- stosowanie kompostu poprawia plonowanie. Nawóz ten ma szerokie zastosowanie w nawożeniu zarówno drzew, krzewów owocowych, warzyw, jak i roślin ozdobnych. Ponadto może być aplikowany w wielu terminach: przed wegetacyjnie, punktowo lub południe. W porównaniu z obornikiem, kompost w działa szybciej, A zawarte w nim składniki nawozowe są większym stopniu wykorzystane przez rośliny. Poza tym pozyskujemy go za darmo!
- korzystanie z kompostu ogranicza zużycie nawozów mineralnych, dzięki czemu będzie taniej i bardziej ekologicznie.
- kompost zwiększa sorpcję gleby. Czyli ogranicza wymywanie składników pokarmowych w głąb gleby, poza zasięg korzeni roślin. E
- kompostowanie zwraca środowisku składniki odżywcze. Ogród działkowy jest miejscem, do którego nie powinniśmy wprowadzać nic z zewnątrz. Kompost jest przygotowywany w danym ogrodzie, głównie z resztek roślin pochodzących z tego miejsca, a więc jak w naturze – po rozłożeniu oddajemy ziemię i materię i energię, które z niej pochodzą