Wbrew pozorom zima nie jest okresem, w którym w Rodzinnych Ogrodach Działkowych panuje cisza i spokój. To czas, kiedy ze względu na niskie temperatury bezdomni poszukują schronienia i stąd nierzadko włamują się do altan. Dlatego warto, aby zarządy ROD przypominały działkowcom, żeby zgłaszali każdą niepokojącą sytuację zauważoną w ogrodzie.
Zimowy spadek temperatury to okres szczególnie trudny dla osób borykających się dla bezdomnością. Nie zawsze wiedzą, dokąd zgłosić się po pomoc. Dlatego poszukują schronienia w miejscach, które są stosunkowo łatwo dostępne – pustostanach i niestety w altanach działkowych. Wiąże się to ze zniszczeniami wewnątrz altany, ale istnieje też niebezpieczeństwo wybuchu pożaru. Osoby bezdomne podczas chłodów starają się ogrzać, ugotować coś ciepłego, a będąc pod wpływem alkoholu bywa, że usypiają z zapalonym papierosem.
Z danych policji w Elblągu wynika, że tylko w tym mieście bez dachu nad głową jest około 160 osób. To obrazuje skalę problemu. Dlatego policja w całej Polsce monitoruje miejsca, gdzie bezdomni mogą szukać schronienia oraz kieruje ich do miejsc, których bezpiecznie się ogrzeją i zjedzą ciepły posiłek. Na przykład policjanci z Sanoka regularnie odwiedzają tereny Rodzinnych Ogrodów Działkowych wyszukując osby narażone na utratę życia z powodu wychłodzenia. Jednak funkcjonariuszom nie wszędzie udaje się dotrzeć.
Dlatego policjanci z Bydgoszczy apelują o zgłaszanie takich przypadków. Podkreślają, że każda sytuacja jest sprawdzana. Szybka interwencja pozwala często uratować czyjeś życie, a także zmniejsza prawdopodobieństwo wybuchu pożaru. Całkowite wyeliminowanie problemu zamieszkiwania w okresie jesienno – zimowym osób bezdomnych w ROD jest trudne, ale można zmniejszyć jego skalę m. in. Poprzez nawiązanie przez zarząd ROD współpracy z policją, strażą miejską, czy montaż monitoringu. Warto też przypominać działkowcom, że niedokładnie zamknięta altana wręcz zachęca do zamieszkania w niej, a pozostawiony na widocznym miejscu narzędzia, to pokusa dla złodziei.
Zdaniem policji cenna jest czujność samych użytkowników działek. Zgłaszanie niepokojących sytuacji – również na sąsiednich działkach – śladów włamania lub zamieszkiwania przez bezdomnych, to działanie we wspólnym interesie. Mogą zapobiec nie tylko dalszym stratom materialnym.
Policja z Kraśnika przypomina o możliwości zgłaszania niepokojących sytuacji na numer alarmowy 112. A Augustowscy funkcjonariusze zachęcają do korzystania z policyjnego narzędzia, jakim jest krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa.